Dvojdňový výlet v Haravare: Košice - Spiš

Krajina Haravara je plná tipov na výlety a zaujímavých dobrodružstiev. Rodinka Cestuj s deťmi navštívila krajinu Haravara a priniesla niekoľko inšpirácii na výlety. Stačí sadnúť do auta a vybrať sa po ich stopách. Tentokrát je to výlet, ktorý odštartujete v hlavnom meste Haravara - v Košiciach, odkiaľ sa môžete vydať na Spiš. Dobrý duch Kaško vás prevedie rančom pod Ostrou skalou až k jazeru Úhorná.

Celý tip na výlet, ktorý absolvovala rodinka, známa ako Cestujem s deťmi nájdete >>TU.

Výlet v skratke

Výlet môžete odštartovať v Košiciach, kde si užijete mesto, jeho atmosféru a skvelé gastronomické zážitky. Druhý deň bude na programe banícka téma a Štôlňa Jozef, nachádzajúca sa v banskom meste Gelnica, je dôkazom mimoriadnej a náročnej práce baníkov v minulosti. Cez kopec na vás čaká vodné dobrodružstvo na jazere Úhorná, kdesa môžete člnkovať alebo aj okúpať. Pre dobrodruhov sa kúsok od jazera nachádza chodník Rotenberg a štôlňa, ktorý vám bližšie priblíži baníctvo a nazriete do podzemia. Výlet zakončíte v ranči pod Ostrou skalou, kde sa presuniete do doby indiánov.

Mapa nášho jednodňového výletu

Čo zažije a uvidíte?

Hotel Bankov

V srdci prírody leží hotel Bankov, ktorý je prerobený ale zároveň stále zachováva svoju "starú-pôvodnú" časť. Nachádza sa pod vrchom Bankov a je najdlhšie fungujúcim hotelom na Slovensku. Nájdete tu bazény, wellness, vírivku pod holým nebom, takže zaručene si tu oddýchnete. Hotel Bankov je ideálne miesto, kde prenocovať v Košiciach a zároveň mimo Košíc.

Štôlňa Jozef v Gelnici

Na Spiši bolo veľmi rozšírené baníctvo, postupom času sa tu objavovali banské osady, dnešné dediny a mestá. Gelnica sa považuje za banské mesto, mala mimoriadny prínos. Banská štôlňa sa zachovala dodnes a môžete si ju pozrieť s turistickým sprievodcom. Štôlňa je dlhá jeden a pol kilometra. Nevieme presne povedať, kedy vznikla, uzatvorila sa v polovici 19. storočia kedy došlo k úpadku ťažby medi.

Jazero Úhorná

V obklopení prírody, v obci Smolník, sa nachádza jazero Úhorná. Ponúka množstvo atrakcií, od člnkovania až po plávanie. Vďaka jej čistote, je jazero vhodné na plávanie. Toto miesto je ideálne na oddych v prírode. Jazero je hlboké približne 8 metrov a obyvatelia ho nazývajú Smolnícke pleso.

Štôlňa Rotenberg

Dobrodružstvo v obci Smolník nekončí. Poďte s deťmi po stopách baníkov. Geoturistický chodník sa nachádza na Červenom vrchu a prevedie vás pamiatkami baníctva. Baníctvo bolo veľmi rozvinuté v minulosti a malo mimoriadny prínos. Chodník je dlhý 3 kilometre, zavedie vás k banskej štôlni, dozviete sa veľa informácii z informačných tabúľ a oddýchnuť si viete na lavičkách popri chodníku. Čerešničkou sú výhľady na Volovské vrchy.

Ranč pod Ostrou skalou

Za divokým západom nemusíte chodiť ďaleko. V ranči pod Ostrou skalou zažijete indiánsku atmosféru a každý si príde na svoje. Zajazdiť si môžete na koníkoch, pre odvážnejších a milovníkov Winnetou je tu možnosť vyskúšať si noc v stanoch alebo ozajstných westernových kočoch.

Pre koho je výlet určený?

  • odvážnych škôlkarov a školákov
  • milovníkom zvieratiek
  • pre odvážnych dobrodruhov, ktorí sa neboja tmy a vody

Otázky pre šikovných Haravarčanov?

  1. Aké hlboké je jazero Úhorná?
  2. Na čo slúžili kedysi štôlne?
  3. Aké obdobie vám pripomínajú stany v ranči pod Ostrou skalou?

Možnosti stravovania na výlete:

Reštaurácia ranč Pod Ostrou Skalou, 049 71 Stratená, tel.: 0911 298 208, web: https://www.ranc-ladova.sk/restauracia/

Reštaurácia u Vodnára, Smolník 389, 055 66 Smolník,  tel.: 0907 305 413, web: https://www.facebook.com/restauraciauvodnara/?locale=sk_SK

Možnosti ubytovania na výlete:

Ranč Pod Ostrou Skalou, 049 71 Stratená, web: https://www.ranc-ladova.sk/zazitkove-ubytovanie/, tel.: +421 911 298 208

Hotel Bankov Košice, Dolný Bankov 1349/2, 040 01 Sever, web: https://www.hotelbankov.sk/, tel.: 055/632 45 22

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross