Jasovský kláštor, jaskyňa a remeselníci

Spomínate si na príbeh, v ktorom Kaško varil zázračný liečivý čaj pre Majku a Maxa? Najprv však musel nájsť prastarý recept. A že sa teda nahľadal! Vyberte sa po jeho stopách a možno sa vám podarí objaviť aj tajný recept na čaj.

Výlet v skratke

Pátranie po prastarom liečivom čaji odštartujte v dedinke Jasov, kde sa nachádza Kláštor premonštrátov, kde sa pestovalo kedysi množstvo zeleniny a byliniek. Druhou zastávkou je Jasovská jaskyňa, ktorá je najstaršou sprístupnenou jaskyňou nielen v krajine Haravara, ale aj na celom Slovensku. Výlet zakončíte v Krásnohorská Dlhá Lúka, kde navštívite Remeselný dom s tradičnými ľudovými výrobkami.

Mapa jednodňového výletu

Kláštor Jasov sa nachádza na ulici Podzámok, zaparkovať môžete na parkovisku hneď pri kláštore.

Čo uvidíte?

Jasovský kláštor
📚 Kláštor premonštrátov v Jasove a jeho záhrada

Na vlastné oči sa presvedčíte, že Jasovský kláštor je ako kalendár. Má 12 komínov, ako mesiacov v roku, 4 vstupné brány ako je ročných období a 365 okien presne ako dní v roku. Vypínajúce sa veže kláštora siahajú až do neba a okrem iného, ukrýva jednu z najvzácnejších knižníc na Slovensku. Neuveríte, ale kedysi sa v záhrade Jasovského kláštora okrem zeleniny a byliniek pestovalo aj množstvo pomarančovníkov a tropických rastlín, samozrejme, v skleníkoch, ktoré voláme oranžéria.  Niekoľko zaujímavých rastlín tam rastie ešte aj dnes. Napríklad pred kláštorom rastie 200 ročný Sekvojovec mamutí (vzácna borovica) s mohutným kmeňom. Aby ste ho dokázali objať, museli by ste zavolať niekoľkých kamarátov.

Jasovská jaskyňa

Aj takéto výjavy, aké čítal Kaško si pamätá Jasovská jaskyňa. V súčasnosti je už, samozrejme, perfektne osvetlená, a tak v nej môžete obdivovať mimoriadne bohatú kvapľovú výzdobu. Pozornosť pútajú najmä typické stalagmity pripomínajúce pagody, „kamenné“ vodopády, bubny a iné formy, ako aj záhadný bratrícky nápis z 15. storočia. Vedeli ste, že v tejto jaskyni zimuje až 19 druhov netopierov?

🕯 Remeselný dom v Krásnohorskej Dlhej Lúke

Pre celú krajinu Haravara je potešujúce, že sa ešte stále nájdu nadšenci, ktorí nedovolia tradičným ľudovým remeslám, aby sa vytratili z našich životov. O tieto jedinečné pracovné postupy sa s vami radi podelia a dovolia vám, sledovať ich priamo pri práci v Remeselníckom dome. Šúpolie, prútie, hlina či drevo, to všetko je vzácny materiál, pochádzajúci z našej prírody, ktorá nám ho umožňuje spracovať podľa našich predstáv.

Pre koho je výlet určený?

  • Malým aj veľkým objaviteľom
  • Odvážlivcom, ktorí sa neboja tmy a netopierov
  • Šikovných zvedavcov, ktorých zaujímajú remeslá

Otázky pre šikovných Haravarčanov?

  1. Aká je teplota v Jasovskej jaskyni?
  2. Čo všetko môžeme vytesať z dreva?
  3. Koľko druhov netopierov žije v jaskyni?

Viac informácii nájdete:

www.haravara.sk/atrakcie/remeselny-dom-v-krasnohorskej-dlhej-luke

www.haravara.sk/atrakcie/jasovska-jaskyna

www.haravara.sk/atrakcie/klastor-premonstratov-v-jasove

Možnosti stravovania na výlete:

Reštaurácia Skala, Námestie sv. Floriána 257/3, 044 23 Jasov, tel. číslo: 055 466 86 34, web: Reštaurácia SKALA

Starý mlyn, Mlynská 627/5, 044 23 Jasov, tel. číslo: 0911 805 305, web: Starý mlyn

Možnosti ubytovania na výlete:

Penzión Bernáth, Krásnohorská Dlhá Lúka 219, 049 45 Krásnohorská Dlhá Lúka, tel. číslo: 0915 787 868, web: www.penzionbernath.sk

Penzión Adriana, č. 101 utca 101, 049 45 Krásnohorská Dlhá Lúka, tel.: 058 732 73 93, web: www.penzion-adriana.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross