Jasovský kláštor, jaskyňa a remeselníci

Spomínate si na príbeh, v ktorom Kaško varil zázračný liečivý čaj pre Majku a Maxa? Najprv však musel nájsť prastarý recept. A že sa teda nahľadal! Vyberte sa po jeho stopách a možno sa vám podarí objaviť aj tajný recept na čaj.

Čo zažijeme?

Vaše pátranie po prastarom liečivom čaji odštartujte v dedinke Jasov, kde sa nachádza Kláštor premonštrátov. Na tomto neobyčajnom mieste sa pestovalo kedysi množstvo zeleniny a byliniek. Vašou druhou zastávkou môže byť Jasovská jaskyňa, ktorá je najstaršou sprístupnenou jaskyňou nielen v krajine Haravara, ale aj na celom Slovensku.

Poslednou zastávkou vášho putovania môže byť dedinka Krásnohorská Dlhá Lúka, kde navštívite Remeselný dom s tradičnými ľudovými výrobkami.

Ako sa sem dostanete?

Kláštor Jasov sa nachádza na ulici Podzámok, zaparkovať môžete na parkovisku hneď pri kláštore.

Neďaleko kláštora sa nachádza najstaršia sprístupnená jaskyňa. Nie je to vôbec ďaleko, ideálna možnosť na malú prechádzku. Auto môžete nechať zaparkované na parkovisku pri kláštore. Komu sa nechce prechádzať, cesta autom trvá približne 3 minúty.

Presun do Krásnohorskej dlhej lúky trvá približne 37 minút autom.

Mapa jednodňového výletu

Čo uvidíte?

Jasovský kláštor
📚 Kláštor premonštrátov v Jasove a jeho záhrada

Na vlastné oči sa presvedčíte, že Jasovský kláštor je ako kalendár. Má 12 komínov, ako mesiacov v roku, 4 vstupné brány ako je ročných období a 365 okien presne ako dní v roku. Vypínajúce sa veže kláštora siahajú až do neba a okrem iného, ukrýva jednu z najvzácnejších knižníc na Slovensku. Neuveríte, ale kedysi sa v záhrade Jasovského kláštora okrem zeleniny a byliniek pestovalo aj množstvo pomarančovníkov a tropických rastlín, samozrejme, v skleníkoch, ktoré voláme oranžéria.  Niekoľko zaujímavých rastlín tam rastie ešte aj dnes. Napríklad pred kláštorom rastie 200 ročný Sekvojovec mamutí (vzácna borovica) s mohutným kmeňom. Aby ste ho dokázali objať, museli by ste zavolať niekoľkých kamarátov.

Jasovská jaskyňa

Aj takéto výjavy, aké čítal Kaško si pamätá Jasovská jaskyňa. V súčasnosti je už, samozrejme, perfektne osvetlená, a tak v nej môžete obdivovať mimoriadne bohatú kvapľovú výzdobu. Pozornosť pútajú najmä typické stalagmity pripomínajúce pagody, „kamenné“ vodopády, bubny a iné formy, ako aj záhadný bratrícky nápis z 15. storočia. Vedeli ste, že v tejto jaskyni zimuje až 19 druhov netopierov?

🕯 Remeselný dom v Krásnohorskej Dlhej Lúke

Pre celú krajinu Haravara je potešujúce, že sa ešte stále nájdu nadšenci, ktorí nedovolia tradičným ľudovým remeslám, aby sa vytratili z našich životov. O tieto jedinečné pracovné postupy sa s vami radi podelia a dovolia vám, sledovať ich priamo pri práci v Remeselníckom dome. Šúpolie, prútie, hlina či drevo, to všetko je vzácny materiál, pochádzajúci z našej prírody, ktorá nám ho umožňuje spracovať podľa našich predstáv.

Pre koho je výlet určený?

  • Malým aj veľkým objaviteľom
  • Odvážlivcom, ktorí sa neboja tmy a netopierov
  • Šikovných zvedavcov, ktorých zaujímajú remeslá

Otázky pre šikovných Haravarčanov?

  1. Aká je teplota v Jasovskej jaskyni?
  2. Čo všetko môžeme vytesať z dreva?
  3. Koľko druhov netopierov žije v jaskyni?

Viac informácii nájdete:

www.haravara.sk/atrakcie/remeselny-dom-v-krasnohorskej-dlhej-luke

www.haravara.sk/atrakcie/jasovska-jaskyna

www.haravara.sk/atrakcie/klastor-premonstratov-v-jasove

Možnosti stravovania na výlete:

Reštaurácia Skala, Námestie sv. Floriána 257/3, 044 23 Jasov, tel. číslo: 055 466 86 34, web: Reštaurácia SKALA

Starý mlyn, Mlynská 627/5, 044 23 Jasov, tel. číslo: 0911 805 305, web: Starý mlyn

Možnosti ubytovania na výlete:

Penzión Bernáth, Krásnohorská Dlhá Lúka 219, 049 45 Krásnohorská Dlhá Lúka, tel. číslo: 0915 787 868, web: www.penzionbernath.sk

Penzión Adriana, č. 101 utca 101, 049 45 Krásnohorská Dlhá Lúka, tel.: 058 732 73 93, web: www.penzion-adriana.sk

Rozprávkové novinky

Chcete byť vždy v strehu a vedieť o každej akcii vo vašom okolí či získať aktuálny tip na skvelý výlet? Nechajte nám svoj email a nič podstatné zo sveta Haravara vám neujde.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
cross